03.com.ua- свободная медицинская энциклопедия. Каждый зарегистрированый участник может редактировать статьи

Інструкція для медичного застосування препарату ФОРКАЛ

Материал из 03.com.ua.
Перейти к навигации Перейти к поиску

міжнародна та хімічна назва: кальцитріол;


основні фізико-хімічні властивості:

  • оранжевого кольору, овальної форми, м’які желатинові капсули, які

містять маслянисту рідину;


склад:

1 капсула містить: кальцитріолу В.Р. 0,25 мкг;

допоміжні речовини: олія кукурудзяна;

желатинова оболонка: желатин, гліцерин, сорбітол 70% розчин, натрію метилпарабен, натрію пропілпарабен, барвник (сонячний захід жовтий), титану двоокис, вода очищена.

andnbsp;


Форма випуску.

  • Капсули.

andnbsp;


Фармакотерапевтична група.

  • Препарати вітаміну D та його аналоги.

Код АТС А11С С04.

andnbsp;


Фармакологічні властивості.

  • Кальцитріол - один із найважливіших

активних метаболітів вітаміну D3. Він звичайно утворюється в нирках зі свого попередника, 25-гідроксихолекальциферолу. У нормі організм людини виробляє 0.5-1.0 мкг кальцитріолу за добу, у період посиленого розвитку кісток (ріст або вагітність) - трохи більше. Кальцитріол сприяє всмоктуванню кальцію в кишечнику і регулює мінералізацію кісток. Фармакологічний ефект разової дози кальцитріолу триває 3-5 днів.

Ключова роль кальцитріолу в регуляції кальцієвого обміну, що полягає в стимуляції активності остеобластів кістяка, являє собою надійну фармакологічну основу для його терапевтичної дії при остеопорозі.

Фармакокінетика.

Всмоктування.

Кальцитріол швидко всмоктується в кишечнику. Після одноразового перорального прийому 0.25-1.0 мкг препарату максимальна концентрація в сироватці досягається через 3-6 годин. При повторному прийомі рівноважні концентрації досягаються в межах 7 діб і залежать від величини дози.


Розподіл

Після одноразового перорального прийому 0.5 мкг Форкала середнє значення концентрації кальцитріола в сироватці піднімалося від вихідної величини 40.0±4.4 пкг/мл до 60.0±4.4 пкг/мл через 2 години, а потім падало до 53.0±6.9 через 4 години, до 50.0±7.0 через 8 годин, до 44±4.6 через 12 годин і 41.5±5.1 пкг/мл через 24 години.

У крові кальцитріол та інші метаболіти вітаміну D зв'язуються зі специфічними білками плазми.

Можна припустити, що екзогенний кальцитріол проникає із крові матері в кровоток плода та в грудне молоко.

Метаболізм

Було ідентифіковано кілька метаболітів кальцитріолу, кожний із яких має різні властивості вітаміну D: 1and#945;,25-дигідрокси-24-оксохолекальциферол, 1and#945;,23,25-тригідрокси-24-оксохолекальциферол, 1and#945;,24R,25-тригідроксихолекальциферол, 1and#945;,25R-дигідроксихолекальциферол-26,23S-лактон, 1and#945;,25S,26-три-гідроксихолекальциферол, 1and#945;,25-дигідрокси-23-оксохолекальциферол, 1and#945;,25R,26-тригідрокси-23-оксохолекальциферол і 1and#945; -гідрокси-23-карбокси-24,25,26,27-тетранорхолекальциферол.

Виведення

Період напіввиведення кальцитріолу із сироватки становить 9-10 годин. Однак фармакологічна дія одноразової дози кальцитріолу триває не менш 7 діб. Кальцитріол виводиться з жовчю. Після внутрішньовенного введення міченого кальцитріолу здоровим добровольцям у межах 24 годин близько 27% радіоактивності виявляється в калі і близько 7% - у сечі. Після перорального прийому 1 мкг міченого кальцитріолу здоровими добровольцями близько 10% загальної радіоактивності виявляється в сечі протягом 24 годин. На 6-й день після внутрішньовенного введення міченого кальцитріолу в сечі виявляється 16%, а в калі - 49% сумарної радіоактивності.

Фармакокінетика в особливих випадках

У хворих з нефротичним синдромом або у хворих, що знаходяться на гемодіалізі, рівні кальцитріолу в сироватці знижені, а максимальна концентрація досягається пізніше.

andnbsp;


Показання для застосування.

  • Підтверджений постменопаузальний остеопороз;

ниркова остеодистрофія у хворих із хронічною нирковою недостатністю, особливо які знаходяться на гемодіалізі; післяопераційний гіпопаратиреоз; ідіопатичний гіпопаратиреоз; псевдогіпопаратиреоз; вітамін-D-залежний рахіт; гіпофосфатемічний вітамін-D-резистентний рахіт (фосфат-діабет).

andnbsp;


Спосіб застосування та дози.

Під час терапії кальцитріолом доза залежить від виду і тяжкості гіпокальціємії пацієнта і повинна підбиратися індивідуально для підтримки концентрацій кальцію в сироватці на рівні 9 – 10 мг/дл.

При нирковій недостатності: Для лікування гіпокальціємії і наслідків остеопорозу у пацієнтів із хронічною нирковою недостатністю, які знаходяться на діалізі, звичайна вихідна оральная доза кальцитріолу для дорослих становить 0.25 мкг/добу при інтервалах від 4- до 8 тижнів. Для більшості пацієнтів, які знаходяться на гемодіалізі, необхідні дози кальцитріолу 0.5-1.0 мкг/доба. У дітей старше 6 років, які знаходяться на гемодіалізі, застосовуються дози кальцитріолу 0.25-2.0 мкг/добу для збільшення вмісту кальцію в сироватці і зниження концентрації паратиреоїдного гормону.

Додіалізний період: Для лікування вторинного гіперпаратиреоїдизму і остеопорозу у дорослих і дітей віком 6 років і старше з нирковою недостатністю від помірної до тяжкої, звичайна початкова доза кальцитріолу становить 0.25 мкг 1 раз у добу. При необхідності доза може бути збільшена до 0.5 мкг 1 раз на добу.

Гіпопаратиреоїдизм і псевдогіпопаратиреоїдизм, рахіт: Для лікування гіпопаратиреоїдизму і псевдогіпопаратиреоїдизму у дорослих і дітей віком 1 рік і старше звичайна початкова доза кальцитріолу становить 0.25 мкг/добу. Доза може бути збільшена на термін від 2 до 4 тижнів. Для більшості дорослих і дітей віком 6 років і старше необхідні дози кальцитріолу 0.5-2.0 мкг/добу. Для більшості дітей віком 1-5 років з гіпопаратиреоїдизмом необхідні дози кальцитріолу 0.25-0.75 мкг/добу.

Дози при інших станах: У дітей старше 6 років і деяких дорослих з вітамін D-залежним рахітом застосовувалися дози кальцитріолу 1мкг/добу для контролю вмісту кальцію в сироватці і лікування рахіту або остеомаляції. Допускається одночасне застосування фосфатних солей.

andnbsp;


Побічна дія.

  • Вітамін

D зазвичай добре переноситься. Можуть виникати такі побічні ефекти: нудота, блювота, втрата апетиту, запор, діарея, болі в шлунку, спрага, слабкість, головний біль, сонливість, запаморочення, болі в кістках, сухість у роті, підвищене сечовипускання, рідко - незначне підвищення АЛТ, АСТ у плазмі. Можливі алергічні реакції (свербіж, висипи).

andnbsp;


Протипоказання.

  • Препарат протипоказаний при підвищеній чутливості

до будь-якого інгредієнта, що входить до складу препарату. Гіперкальціемія, гіпермагніемія, гіперфосфатемія (за вийнятком гіперфосфатемії при гіпопаратиреозі), періоди вагітності і лактації, виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки, захворювання печінки, нефролітіаз.

andnbsp;


Передозування.

  • Симптоми передозування можуть включати слабкість,

головний біль, втрату апетиту, нудоту, блювоту, спазми шлунка, запаморочення і шум у вухах. Специфічного антидота не має. У разі передозування лікування повинне бути симптоматичним.

andnbsp;


Особливості застосування.

  • Існує тісний зв'язок між лікуванням

кальцитріолом і виникненням гіперкальціємії. Гіперкальціємія може викликатись раптовим збільшенням надходження кальцію в організм при зміні харчування (наприклад, підвищеному споживанні молочних продуктів) чи безконтрольному прийомі препаратів кальцію. При застосуванні Форкалу обов'язково необхідне дотримання запропонованої дієти; пацієнтів слід також навчити розпізнавати симптоми гіперкальціємії.

Особливо великому ризику розвитку гіперкальціємії піддаються хворі, тривалий час прикуті до ліжка, наприклад, ті, що перенесли операцію.

Кальцитріол збільшує вміст неорганічних фосфатів у сироватці. Цей ефект, будучи бажаним у хворих з гіпофосфатемією, потребує обережності стосовно хворих з нирковою недостатністю через небезпеку ектопічної кальцифікації. У таких випадках слід підтримувати вміст фосфатів у плазмі на нормальному рівні (2-5 мг/100 мл, чи 0.65-1.62 ммоль/л) шляхом перорального прийому препаратів, що зв'язують фосфати, і низькофосфатної дієти.


Хворим з вітамін-D-резистентним рахітом (сімейною гіпофосфатемією), що одержують Форкал, потрібно продовжувати пероральний прийом фосфатів. Необхідно, однак, пам'ятати про стимуляцію кишкового всмоктування фосфатів під дією Форкалу, оскільки цей ефект може змінити потребу в додатковому введенні фосфатів. Необхідно регулярно визначати вміст кальцію, фосфору, магнію і лужної фосфатази в сироватці, а також кальцію і фосфатів у добовій сечі. У ході стабілізуючої фази лікування Форкалом необхідно контролювати вміст кальцію в сироватці крові не рідше 2 разів на тиждень.

Оскільки кальцитріол - найефективніший метаболіт вітаміну D із всіх існуючих, під час лікування Форкалом не слід призначати інші препарати вітаміну D, щоб уникнути розвитку гіпервітамінозу D.

Якщо хворий переводиться з ергокальциферолу (вітамін D2) на кальцитріол, нормалізація вмісту ергокальциферолу в крові може зайняти кілька місяців.

Хворим з нормальною функцією нирок, що приймають Форкал, потрібно уникати зневоднювання, стежачи за достатнім надходженням рідини.

andnbsp;


Взаємодія з іншими лікарськими засобами.

  • Оскільки кальцитріол - один із найважливіших

активних метаболітів вітаміну D3, щоб уникнути можливих адитивних ефектів і гіперкальціємії на час лікування Форкалом слід припинити прийом лікарських доз вітаміну D і його похідних.

Хворим потрібно суворо дотримуватись дієтичних рекомендацій, що особливо стосуються споживання кальцію, а також уникати неконтрольованого додаткового прийому препаратів, що містять кальцій.

Одночасне лікування тіазидними діуретиками збільшує ризик гіперкальціємії. Хворим, що одержують препарати наперстянки, дозу кальцитріолу потрібно підбирати дуже обережно, оскільки гіперкальціємія у них може провокувати аритмії.

Існує функціональний антагонізм між аналогами вітаміну D, що посилюють всмоктування кальцію, і кортикостероїдами, що його пригнічують.

Препарати, що містять магній (наприклад, антациди), можуть викликати гіпермагніємію і тому не повинні призначатися хворим, які отримують лікування програмним гемодиалізом під час лікування Форкалом.

Оскільки Форкал впливає на транспорт фосфатів у кишечнику, нирках і кістках, доза препаратів, що зв'язують фосфати, повинна бути скоригована залежно від рівня фосфатів у сироватці (у нормі - 2-5 мг/100 мл, чи 0.65-1.62 ммоль/л).

Застосування таких індукторів ферментів, як фенитоїн чи фенобарбітал, може посилити метаболізм і тим самим знизити концентрацію кальцитріолу в сироватці, тому при одночасному застосуванні цих препаратів можуть знадобитися більш високі дози кальцитріолу.

Холестирамін може зменшувати кишкове всмоктування жиророзчинних вітамінів і, в тому числі, кальцитріолу.

Слід дотримуватися обережності у пацієнтів, що приймають дигоксин, холестирамин, колестипол, мінеральне масло, триазидні діуретики, фенобарбітал, фенітоїн, стероїди.

andnbsp;


Умови та термін зберігання.

  • Зберігати в недоступному для дітей,

сухому, захищеному від світла місці, при температурі не вище 25 С.

Термін зберігання – 24 місяці.

andnbsp;