03.com.ua- свободная медицинская энциклопедия. Каждый зарегистрированый участник может редактировать статьи

Інструкція для медичного застосування препарату ПІКОЛАКС

Материал из 03.com.ua.
Перейти к навигации Перейти к поиску

міжнародна та хімічна назви:

  • sodium picosulfate;

(4,4-(2-піридилметилен)-дифенол-біс(гідрогенсульфат-ефір)динатрієва сіль;


основні фізико-хімічні властивості:

  • прозора безбарвна або жовтуватого кольору

рідина;


склад:

  • 1 мл містить пікосульфату натрію 7,5 мг (20

крапель);

допоміжні речовини: сорбітол, натрію метилгідроксибензоат, 1 М розчин хлористоводневої кислоти, вода для ін’єкцій.


Форма випуску.

  • Краплі для перорального застосування.


Фармакотерапевтична група.

  • Проносний засіб. Код ATC A06A В08.


Фармакологічні властивості.

  • Фармакодинаміка. Контактний проносний засіб

з триарилметановою групою, активується в товстій кишці під дією бактеріальних сульфатаз; речовина, що вивільняється при цьому, стимулює чутливі нервові закінчення слизової оболонки кишечнику, посилює його моторику. Застосування препарату не супроводжується тенезмами та спазмами кишечнику. У немовлят ефективність препарату може бути недостатньою внаслідок незначної кількості бактеріальної флори, що продукує сульфатази.

Фармакокінетика. Після прийому внутрішньо досягає товстого кішечнику без суттєвої абсорбції, де під дією бактеріальної флори розщеплюється з утворенням активної форми (вільний дифенол). Проносний ефект розвивається через 6-12 годин після прийому, вираженість проносного ефекту не корелює з рівнем активного дифенолу в плазмі крові.

Показання. Атонія кишечнику, запор (за виключенням спастичного), обумовлений зміною характеру та режиму харчування, тривалою іммобілізацією, лихоманкою, тяжким загальним станом, захворюваннями серцево-судиннної системи та порушенням обміну речовин. Піколакс застосовують у до- та післяопераційний період, в акушерській та гінекологічній практиці, для полегшення дефекації при геморої, тріщинах заднього проходу, неоперабельних грижах, інфаркті міокарда, тяжкій артеріальній гіпертензії, для очищення кишечнику перед інструментальним дослідженням.


Спосіб застосування та дози.

  • Дорослим та дітям старше 10 років 13-27

крапель (5-10 мг); дітям 4-10 років 7-13 крапель (2,5-5 мг), дітям до 4 років рекомендується дозування з розрахунку 250 мкг/кг ваги тіла. Дітям препарат можна додавати в їжу. Піколакс слід приймати на ніч для того, щоб стул був наступного ранку.

Побічні ефекти. Дискомфорт у ділянці живота (помірні метеоризм, посилення моторики кишечнику) та діарея, які минають при зменшенні дози препарату. При тривалому застосуванні можливий розвиток дегідратації та порушень електролітного балансу.


Протипоказання.

  • Підвищена чутливість до компонентів препарату,

кишкова непрохідність, болі в животі невстановленого походження, гостра хірургічна патологія органів черевної порожнини (гострий апендицит, неспецифічний виразковий коліт та ін.), виражена дегідратація.



Передозування.

  • Високі дози Піколаксу можуть спричинити діарею,

спазми (коліки) в животі та клінічно значущі порушення водно-електролітного балансу (гіпокаліємія, втрата інших електролітів та рідини), ішемію слизової оболонки товстого кишечнику. Тривале передозування призводить до розвитку хронічної діареї та болей в животі, гіпокаліємії, вторинного гіперальдостеронізму, можливе ураження нирок і розвиток нефролітіазу, метаболічний алкалоз, гіпокаліємія та м’язова слабкість.

Заходи при передозуванні. Промикають шлунок, призначають ентеросорбенти (активоване вугілля), симптоматичне лікування (проведення корекції водно-електролітного балансу, застосування спазмолітиків).

Особливі вказівки. Як і інші проносні засоби, Піколакс не слід приймати щодня тривалий час. При щоденній необхідності приймання проносних засобів слід з’ясувати причину закрепів. Тривале застосування проносних засобів може призвести до електролітного дисбалансу та гіпокаліємії, а також стати причиною “звикання” та запорів внаслідок ефекту “рикошетуandquot;. Як і інші лікарські засоби, в період вагітності застосовувати тільки за суворими показаннями, не рекомендується призначати препарат у період годування груддю. Дітям не слід призначати Піколакс без медичних показань.

Взаємодія з лікарськими препаратами. Електролітний дисбаланс може призвести до зниження толерантності до серцевих глікозидів. Діуретики чи глюкокортикостероїди можуть посилювати вираженісь гіпокаліємії, спричиненої застосуванням Піколаксу у високих дозах. Одночасне лікування антибіотиками може знизити проносний ефект препарату.

Умови зберігання. Зберігати в недоступному для дітей, захищеному від світла місці при температурі від 15 до 25 0С.

Термін придатності. 2 роки.