03.com.ua- свободная медицинская энциклопедия. Каждый зарегистрированый участник может редактировать статьи

Інструкція для медичного застосування препарату КИСЛОТА АСКОРБІНОВА

Материал из 03.com.ua.
Перейти к навигации Перейти к поиску

міжнародна та хімічна назви:

  • аскорбінова кислота, вітамін С; g-лактон,

2-3-дегідро - L – гулонова кислота;


основні фізико-хімічні властивості:

  • таблетки, світло-зеленого кольору, зі смаком

і запахом ківі або яблука або жовто-оранжевого кольору зі смаком та запахом апельсина, або світло-жовтого кольору зі смаком та запахом банана.

Таблетки двоопуклі, з рискою. На поверхні таблеток допускаються вкраплення;


склад:

  • 1 таблетка містить кислоти аскорбінової 500 мг;

допоміжні речовини:

глюкоза, крохмаль картопляний або кукурудзяний, аспартам, кислота стеаринова або кальцію стеарат, желатин, коригенти смаку та запаху – ароматизатори харчові: ківі або яблуко, або апельсин, або банан, барвники харчові “Євро бленд зелений” (“Євро бленд зелене яблуко”) або жовтий “Сонячний захід”, або хіноліновий жовтий;



Форма випуску.

  • Таблетки для жування.



Фармакотерапевтична група.

  • Прості препарати аскорбінової кислоти.

Код АТС А11G А01.



Фармакологічні властивості.

  • Фармакодинаміка. Має виражені відновлювальні властивості,

що зумовлені участю аскорбінової кислоти в окисно-відновних процесах, регуляції обміну вуглеводів, процесі згортання крові, біосинтезі стероїдних гормонів, регенерації тканин, синтезі колагену і проколагену, нормалізації проникності капілярів. Сприяє абсорбції заліза в кишечнику та бере участь у синтезі гемоглобіну. Підвищує неспецифічну резистентність організму, має антидотні властивості.


Фармакокінетика. Всмоктування відбувається у дванадцятипалій кишці, частково – у здухвинній. Максимальна концентрація після прийому препарату внутрішньо досягається через 4 години. Легко проникає в лейкоцити, тромбоцити, а потім – у всі тканини. Метаболізується переважно в печінці. Незмінений аскорбат і метаболіти виводяться із сечею, фекаліями, потом, грудним молоком. При високих дозах, коли концентрація в плазмі досягає 1,4 мг/дл, виведення різко посилюється, підвищена екскреція може зберігатися після припинення прийому препарату.



Показання для застосування.

  • Лікування гіпо- та авітамінозу вітаміну С. Лікування

захворювань, при яких потребується додаткове введення вітаміну С: геморагічний діатез, носові, легеневі, маткові та інші кровотечі, променева хвороба, інфекційні захворювання та різні інтоксикації, захворювання печінки, хвороба Аддісона, передозування антикоагулянтів, рани, що довго не загоюються, виразки, переломи кісток, дистрофії.

Для забезпечення підвищеної потреби організму у вітаміні С у періоди вагітності, лактації, при тяжких навантаженнях, перевтомі, в період реконвалесценції після тривалих тяжких захворювань, а також у зимовий період, при підвищеному ризику розвитку інфекційних захворювань.



Спосіб застосування та дози.

  • Призначають Аскорбінову Кислоту внутрішньо,

після їди. Дорослим з лікувальною метою препарат призначають у дозі 250-1000 мг (1/2-2 таблетки) на добу. Високі дози (500-1000 мг) показані при гострих респіраторних захворюваннях і грипі. Тривалість застосування препарату становить 5-7 днів.



Побічна дія.

  • Аскорбінова Кислота, як правило, добре

переноситься. Однак при тривалому застосуванні у великих дозах не виключений негативний вплив на підшлункову залозу, поява алергічних реакцій, гіпервітаміноз С. Прийом препарату у дозі вище 1 г на добу може спричинити печію, діарею, кристалурію, утворення уратних та/або оксалатних конкрементів у нирках і сечових шляхах, головний біль, почервоніння шкіри. У хворих з дефіцитом глюкозо-6-фосфат-дегідрогенази кров’яних тілець препарат може спричинити гемоліз еритроцитів.



Протипоказання.

  • Гіперчутливість до Аскорбінової Кислоти,

тромбофлебіт, схильність до тромбозів. Лікування великими дозами не призначають хворим на цукровий діабет і схильним до рецидивуючої сечокам’яної хвороби.



Передозування.

  • При передозуванні надлишок Аскорбінової Кислоти

виводиться нирками, при цьому можливі алергічні реакції, головний біль, порушення функції нирок, підвищення артеріального тиску. У випадку передозування препарату та виявлення токсичних ефектів необхідно відмінити прийом препарату.



Особливості застосування.

  • При застосуванні препарату необхідний контроль функції

нирок і підшлункової залози, а також артеріального тиску. Аскорбінова Кислота, як відновлювач, може спотворювати результати різних лабораторних тестів: вміст в крові глюкози, білірубіну, активності трансаміназ, лактатдегідрогенази. Одночасне вживання препарату зі свіжими фруктовими та овочевими соками, лужним питтям знижує всмоктування Аскорбінової Кислоти в кишечнику.



Взаємодія з іншими лікарськими засобами.

  • Підвищує всмоктування пеніциліну, заліза,

зменшує ефективність гепарину, непрямих антикоагулянтів, антибіотиків; збільшує ризик виникнення кристалурії при лікуванні саліцилатами. Ацетилсаліцилова кислота, пероральні контрацептиви знижують всмоктування та засвоювання препарату. Спільний прийом вітаміну С і дефероксаміну підвищує тканинну токсичність заліза, особливо в серцевому м’язі, що може призвести до декомпенсації системи кровообігу. Його можна приймати через 2 години після ін’єкції дефероксаміну. Довготривале застосування великих доз особами, які лікуються дисульфірамом, гальмує дисульфірам-алкогольну реакцію. Великі дози препарату знижують ефективність трициклічних антидепресантів.



Умови та термін зберігання.

  • Зберігати в недоступному для дітей, сухому,

захищеному від світла місці при кімнатній температурі (15-25оС). Термін зберігання – 1,5 року.