03.com.ua- свободная медицинская энциклопедия. Каждый зарегистрированый участник может редактировать статьи

Інструкція для медичного застосування препарату ГІК

Материал из 03.com.ua.
Перейти к навигации Перейти к поиску

основні фізико-хімічні властивості:

прозора безбарвна або злегка жовтувата рідина;

електроліти: калій-іон – 67,06 ммоль/л; хлорид-іон – 67,06 ммоль/л; осмолярність - 320 мосмоль/л; теоретична осмолярність – 412 мосм/л;


склад:

  • 100 мл розчину містять калію

хлориду – 0,5 г, глюкози - 5 г.

допоміжні речовини: вода для ін’єкцій.



Форма випуску.

  • Розчин для інфузій.



Фармакотерапевтична група.

  • Кровозамінники і перфузійні розчини. Електроліти з

вуглеводами. Код АТС В05В02.



Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка. Засіб, що відновлює дефіцит калію. Сприяє підтриманню належного внутрішньо- і позаклітинного рівня калію, який є основним внутрішньоклітинним іоном, що відіграє важливу роль у клітинному метаболізмі і регуляції різних функцій організму. Іони калію активують багато цитоплазматичних ферментів, регулюють внутрішньоклітинний осмотичний тиск, підвищують тонус симпатичного відділу вегетативної нервової системи, збільшують продукцію адреналіну наднирковими залозами, стимулюють синтез АТФ, глікогену, білків, ацетилхоліну. Знижують частоту серцевих скорочень, зменшують скоротливу активність, провідність, автоматизм і збудливість міокарда. У низьких дозах калій розширює коронарні судини, у високих – звужує. Глюкоза є легкозасвоюваним енергетичним субстратом, який водночас сприяє проникненню калію у кардіоміоцити, підвищуючи його внутрішньоклітинну концентрацію.

Препарат усуває електролітний дисбаланс в організмі, поліпшує обмін речовин в міокарді і його енергозабезпечення, має протиаритмічні властивості. Знижує підвищену чутливість до серцевих глікозидів і зменшує їх кардіотоксичні ефекти.

Фармакокінетика. При інфузійному введенні препарат надходить з крові всередину клітин, зокрема, кардіоміоцитів, у формі іонів калію. Калій і глюкоза залучаються до клітинного метаболізму. Калій виводиться із сечею.



Показання для застосування.

  • Аритмія, зумовлена гіпокаліємією, у тому

числі інтоксикація серцевими глікозидами. Тяжка гіпокаліємія (концентрація калію у сироватці крові менше 2,5 ммоль/л).



Спосіб застосування та дози.

  • Режим дозування встановлюють індивідуально

під контролем електрокардіограми і рівня калію у сироватці крові. Як правило, дорослим призначають по 1 - 2 інфузії на добу по 200 мл (по 1 г у перерахунку на калію хлорид). Швидкість введення – 20 - 30 крапель на хвилину.



Побічна дія.

  • У поодиноких випадках при застосуванні високих доз –

слабкість, парестезії, парадоксальна реакція у вигляді збільшення кількості екстрасистол.



Протипоказання.

  • Гостра і хронічна ниркова недостатність, повна блокада

серця, гіперкаліємія, метаболічні порушення (ацидоз, гіповолемія з гіпонатріємією), гіпергідратація, цукровий діабет, порушення обміну глюкози, вагітність, період грудного вигодовування.



Передозування.

  • Довгий час залишається безсимптомним доки концентрація

калію у сироватці крові не досягне високого рівня (6,5 - 8 ммоль/л).

Симптоми гіперкаліємії: біль у животі, апатія, м’язова слабкість, парестезії, на електрокардіограмі реєструється підвищення амплітуди зубця Т, депресія сегмента ST, розширення комплексу QRS.

Лікування: парентеральне введення препаратів кальцію, симптоматична терапія, спрямована на підтримку життєво важливих функцій, гемодіаліз.



Особливості застосування.

  • З обережністю призначають при порушенні

AV-провідності. Необхідно враховувати, що токсичність солей калію підвищується при недостатності наднирників. Досвід застосування у дітей відсутній.



Взаємодія з іншими лікарськими засобами.

  • Препарат поліпшує переносимість серцевих

глікозидів, що дозволяє при необхідності одночасно вводити строфантин або препарати наперстянки. При порушеннях серцевого ритму, зумовлених гіпокаліємією, для збільшення реполярізації клітин серця до інфузійного розчину ГіК можна додавати інсулін. Калійзберігаючі діуретики і інгібітори АПФ збільшують ризик розвитку гіперкаліємії (потрібен контроль рівня калію у крові).



Умови та термін зберігання.

  • Зберігати при температурі від +5 оС

до +25 оС. Зберігати у недоступному для дітей місці.

Термін придатності – 2 роки.