03.com.ua- свободная медицинская энциклопедия. Каждый зарегистрированый участник может редактировать статьи

Інструкція для медичного застосування препарату БІСАКОДИЛ

Материал из 03.com.ua.
Перейти к навигации Перейти к поиску

міжнародна та хімічна назви:

  • bisacodyl;

4,4andacute;-діацетоксидифенілпіридил-(2)-метан;


основні фізико-хімічні властивості:

  • кругла, покрита оболонкою, двоопукла

таблетка жовтого кольору, з гладкою поверхнею та рівними краями;

andnbsp;


склад:

  • 1 таблетка містить

бісакодилу 0,005 г;

andnbsp;

допоміжні речовини: цукор молочний, крохмаль пшеничний, тальк, магнію стеарат, кремнію діоксид колоїдний, желатин, еудражит L 12.5%, макрогол 6000, макрогол 400, олія рицинова, полісорбат 80, титану діоксид, барвник євроцерт хінолін жовтий (Eurucert Quiniline Yellow) 70 Е 104.

andnbsp;


Форма випуску.

  • Таблетки, вкриті оболонкою, кишковорозчинні.

andnbsp;


Фармакотерапевтична група.

  • Контактні проносні засоби. Код АТС – А06А В02.

andnbsp;


Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка. Бісакодил - похідне дифеніламіну. Його фармакодинамічні властивості подібні до властивостей першого проносного засобу цієї групи – фенолфталеїну. Вважається, що препарат стимулює інтрамуральне нервове сплетення у гладкій мускулатурі кишок. Точний механізм дії, що стимулює перистальтику, не з’ясований. При прийомі препарату спостерігається накопичення рідини та іонів у товстій кишці. Вплив на дію електролітів і води доведено в дослідах in vitro та in situ за умови виключення можливого впливу на моторику. Цей тип проносних засобів інгібує кишкові Na+ та Ka+- АТФ-фази, що, ймовірно, пов’язані з проносним ефектом. Допускається також підвищення синтезу простагландинів і циклічного АМФ, що може відігравати відповідну роль у збільшенні виділення води та електролітів.

Характерно, що ефективні дози препарату індивідуально варіюють у межах

andnbsp;4 – 5 разів. Доза, що не є ефективною для одних пацієнтів, у інших може спричинювати крампі та надмірне виділення рідини з організму.

andnbsp;

Фармакокінетика. Кишкові та бактеріальні ферменти швидко перетворюють Бісакодил у його активний дезацетиловий метаболіт. Тільки 5% пероральної дози резорбується та екскретується із сечею у формі глюкуронідів. Цей неактивний метаболіт екскретується з жовчю.

andnbsp;


Показання для застосування.

  • Застосовують препарат Бісакодил за призначенням лікаря

дорослим та дітям старше 6 років при хронічних запорах різної етіології.

Лікарський засіб прискорює дефекацію у пацієнтів похилого віку із зменшеною руховою активністю товстої кишки та запорами внаслідок застосування інших лікарських засобів і тривалого постільного режиму.

Препарат можна застосовувати безпосередньо перед пологами або через кілка днів після пологів як очищувальний засіб, а також при проведенні діагностичних досліджень (ректороманоскопія, колоноскопія, рентгенографія органів черевної порожнини), підготовці до оперативного втручання та в післяопераційний період для зменшення напруження при дефекації.

andnbsp;

Спосіб застосування та дози. Кишковорозчинні таблетки Бісакодилу застосовують внутрішньо, таблетку ковтають не розжовуючи та запиваючи повною склянкою води.

Зважаючи на те, що препарат діє в товстій кишці, його ефект настає не раніше, ніж через 6 годин після застосування. Для ефективної дефекації вранці, рекомендується прийняти препарат пізно ввечері.

Середня добова доза для дорослих ті дітей старше 12 років становить 10 – 15 мг (2-3 таблетки) одноразово, ввечері; для дітей від 6 до 12 років – 5–10 мг (1–2 таблетки) одноразово, ввечері.

Препарат не застосовують більше 10 днів.

andnbsp;


Побічна дія.

  • Можлива поява коліки та проносу. Головний ризик полягає

у виникненні водного та електролітного дефіциту (гіпокаліємія). Внаслідок втрати електролітів, особливо при частому застосуванні, у літніх хворих можуть виникнути слабкість, втрата координації рухів, отостатична гіпотензія, у тяжких


випадках – крампі. При тривалому застосуванні може виникнути простатит, коліт.

Можливі алергічні реакції, особливо у разі проявів надчутливості раніше, до інших проносних засобів.

andnbsp;

andnbsp;

Протипоказання.

  • Бісакодил не застосовують за

наявності крові у випорожненнях, при апендициті, при частковій або повній непрохідності кишок, запальних захворюваннях товстої кишки, хворобі Крона, виразкових колітах, при болю у животі невизначеної етіології, вагітності, годуванні груддю, маточній кровотечі, циститі.

Препарат не призначають дітям до 6 років, з одного боку, тому що можуть виникнути утруднення при ковтанні таблетки, а з іншого – тому що дитина не може точно описати свій стан, і призначення Бісакодилу може бути помилковим. Крім того, у дитячому віці при прийомі Бісакодилу можуть виявитися слабкість, надмірне потіння, судоми.

andnbsp;

andnbsp;

Передозування.

Передозування.

  • Бісакодилу може спричинити

тяжку діарею. Лікування складається з дієти та симптоматичних засобів.

andnbsp;


Особливості застосування.

  • Таблетки Бісакодилу не слід розламувати або жувати,

застосовувати протягом однієї години разом з молоком, антацидами або Н2-блокаторами.

Разом із застосуванням Бісакодилу необхідно дотримуватись визначеної дієти, що містить багато клітковини: хліб з борошна грубого помелу, квасоля, сочевиця, фрукти та овочі. Необхідно також випивати по 6 – 8 склянок рідини на день, більше рухатись і уникати солодких страв, шоколаду, жирних сирів.

Бісакодил не впливає на реакції водіїв автотранспортних засобів та операторів механізмів.

andnbsp;


Взаємодія з іншими лікарськими засобами.

  • Обережно застосовують одночасно з

препаратами, що спричинюють гіпокаліємію: діуретиками, кортикоїдами (мінеральними та глюкокортикоїдами), амфотерицином В (в/в), тетракозадиктидом. Застосування будь-якого проносного засобу не слід комбінувати з одночасним застосуванням діуретиків (калійзберігаючих або інших) – Бісакодил може вплинути на виділення або затримку іонів калію. При застосуванні з препаратами наперстянки завжди існує ризик гіпокаліємії та дигіталісової інтоксикації.

Не рекомендовано одночасно застосовувати з Н2-блокаторами та антацидними засобами (у межах однієї години) – існує ризик швидкого розсмоктування зовнішньої оболонки, подразнення слизової оболонки шлунка та дванадцятипалої кишки, як наслідок – порушення ефекту.

Не рекомендовано комбінувати Бісакодил з астемізолом, перфенадином, еритроміцином, аміодароном, сатололом, препаратами хінідину.

andnbsp;


Умови та термін зберігання.

  • У сухому, захищеному від світла та недоступному для

дітей місці, при температурі не вище 25oС.

andnbsp;

Термін придатності – 5 років.

andnbsp;